Што духовно значи жолтата боја?

John Curry 19-10-2023
John Curry

Без разлика дали сме свесни за тоа или не, боите имаат моќ да влијаат и да ја променат нашата перспектива најсуптилно и најсублиминално.

Како и секоја физичка материја, постои подлабок аспект на боите што се протега на енергетското и духовното царство на светлосната енергија.

Сè, од нашето опкружување до нашите емоции е направено од боите што ги генерираме одвнатре и избираме да ги украсиме нашите надворешни светови.

Колку можете да воспоставите контрола над вашиот живот зависи од тоа колку сте свесни за тоа како вашата околина влијае на вас.

Ние не тврдиме дека вашата околина е единствениот фактор; разбираме дека многу работи не менуваат, но визуелните знаци се моќни надвор од зборови.

Можеби никогаш не сте размислувале за тоа како боите се инхерентно духовни, но за да го прочитате овој напис, мора да го поставите прашањето, „кое е духовното значење на жолтата боја““““ “””””?

Жолтата е најсветлата и најсветлата боја во спектарот на бои. Тоа е највидливата нијанса за човечкото око; се чини дека е осветлен одвнатре со начинот на кој свети. Духовно тоа е поврзано со нашата сакрална чакра, ѕвезди, водство и многу повеќе. што свети толку светло што има свој сјај, исто како сонцето.

Исто така види: The Hathors: Venusian Starseed and their Traits

Закон за двојност и сакрална чакра

Ние смепостојано преплавени во море од бои што бескрајно тече низ универзумот со брзина на светлината.

Од длабочината на заситените пигменти во опал до нежните, суптилни пастели од меки облаци, боите се живи.

Поврзани објави:

  • Духовно значење на црна и жолта пеперутка
  • Тиркизна аура Значење: разбирање на енергијата и…
  • Каква боја на очите е Земјените ангели имаат?
  • Духовно значење на гледањето жолто-црна пеперутка: А…

Но, бесконечната 3D палета на Земјата е поважна за нашето постоење отколку само убавина за да ни се восхитуваме и уживаме.

Како и сè што постои, така и жолтата боја мора да се придржува до законот за двојност.

Така, од суштинско значење е да се знаат различните квалитети на жолтата боја, и позитивните и негативните, за да може да се користи таа боја во своето духовно патување.

Поврзана статија Вистински виолетови очи - факт или фикција?

Боите имаат емоционално, духовно значење; жолтата е за длабоки емоции што ги складираме во нашата сакрална чакра.

Дали некогаш сте плачеле толку силно што вашиот стомак почнува да се тресе од тага додека плачете?

Или некогаш сте биле толку прекрасно среќни што вашиот стомак отскокнува со голема стомачна смеа?

Енергично ги носиме емоциите во цревата, па затоа кога се чувствуваме нервозни чувствуваме пеперутки во стомакот.

Двојноста насакралната чакра се изразува вибрационо преку жолтата нијанса; неговите вибрации ги складираат вашите длабоки чувства.

Ако сакаме да залечиме емоционална рана, жолтата боја е совршена боја за покана на која било терапија што ја преземате.

Двојноста е да се чувствувате толку среќно и топло во жолтиот сјај, без разлика дали сте на сонце или седите во жолта соба.

Поврзани објави:

  • Духовно значење на црна и жолта пеперутка
  • Тиркизна аура Значење: разбирање на енергијата и…
  • Каква боја на очите е Земјените ангели имаат?
  • Духовно значење на гледање жолта и црна пеперутка: А…

Гардијанска нијанса

Како што може да претпоставите, духовните својства на жолтата боја се одразуваат истите овие својства се однесуваат на блескање на вашата светлина и осветлување на вашиот духовен пат.

Жолтата боја е чуварска нијанса, која ја сјае својата заштитна светлина, обезбедувајќи зрачна енергија додека многумина ги придружува кон безбедноста.

Како жолтата боја свети така?

Нашите физички очи чувствуваат само еден аспект од спектарот на бои.

Боите се енергични вибрации, а некои вибрираат толку брзо што воопшто не можеме да ги видиме.

Знаеме дека секоја боја има различна вибрациона бранова должина, црвената е најдолга, виолетовата најкратка.

Исто така види: Може ли близнаците да имаат ист број на животна патека?

Брановата должина на Жолтата е долга и комбинирана со светли светлечки сфери, создава сјај што е совршен за нашите човечки очи да го видат.

Нема грешка што такси-возилата во Њујорк се жолти; тие се доволно светли за да се видат, дожд, снег, па дури и при слаба осветленост, речиси до услови на затемнување.

Ти си моето сонце, моето единствено сонце, ти ме правиш среќен…

Ра, богот на Сонцето, навистина нема потреба од вовед; жолтата боја е синоним за големата топка од огнена енергија на небото на нашата Земја и ѕвездите што сјаат.

Поврзана статија Значењето на сонот за сини очи - биди верен на себе и на другите

Таа е највеселата од сите бои и внесува топла, позитивна атмосфера во нечиј начин на размислување.

Ако се чувствувате очајно и слабо, поминете некое време на сонце. Витаминот Д е од суштинско значење за човековиот развој и прави да се чувствувате добро.

Витаминот Д не само што е корисен, туку и прави да се чувствувате поенергични и здрави.

Раното утринско сонце е најдобро бидејќи сончевата енергија од доцна утро до доцна попладне може да биде премногу за повеќето луѓе.

Злато за исцелување

Поради енергичната природа на жолтата боја, оваа боја е исто така една од боите што го симболизираат духовниот развој.

Луѓето во античко време, а особено сега, ставале толку висока вредност на златото.

При праничното исцелување, жолтата прана зацементира и обезбедува кохезија.

Како такви, исцелителите користат жолта прана во третманот на скршени коски.

Жолтата прана ги стимулира и нервите.

Навлегуваме подлабокоезотерични практики, јоги и други духовни аспиранти се стремат да го постигнат златното тело.

Златната боја не е на физичкото тело, туку на етеричните и духовните тела. Видовит ќе може да го набљудува ова.

Многу мурали и портрети на јоги ги прикажуваат со златни тела за да го претстават нивниот исклучително висок духовен развој.

Жолт стомак

Бидејќи жолтата е бојата на богатството, позитивноста и веселоста, можеби е изненадувачки што таа е и бојата на кукавичлук.

Затоа постои фразата „жолт стомак“ и „немаш храброст“.

Што и да е, без разлика дали сакате да носите жолта боја, да ја користите за лекување или да ве води, напредокот е побрз на вашето духовно патување кога ќе одвоите време да разберете како бојата влијае на вас.

John Curry

Џереми Круз е високо ценет автор, духовен советник и енергетски исцелител, специјализиран за царството на близнаци, ѕвездени семиња и духовност. Со длабока страст за разбирање на сложеноста на духовното патување, Џереми се посвети на давање насоки и поддршка на поединци кои бараат духовно будење и раст.Роден со природна интуитивна способност, Џереми го започна своето лично духовно патување уште на рана возраст. Како пламен близнак, тој од прва рака ги доживеал предизвиците и трансформативната моќ што доаѓа со оваа божествена врска. Инспириран од сопственото патување со близнак пламен, Џереми се чувствувал принуден да ги сподели своите знаења и сознанија за да им помогне на другите да се движат низ често сложената и интензивна динамика со која се соочуваат двојните пламени.Стилот на пишување на Џереми е уникатен, ја доловува суштината на длабоката духовна мудрост додека ја одржува лесно достапна за неговите читатели. Неговиот блог служи како светилиште за близнаци, ѕвездени семиња и оние на духовниот пат, обезбедувајќи практични совети, инспиративни приказни и согледувања кои предизвикуваат размислување.Препознатлив по неговиот сочувствителен и емпатичен пристап, страста на Џереми лежи во зајакнувањето на поединците да го прифатат своето автентично јас, да ја отелотворат нивната божествена цел и да создадат хармоничен баланс помеѓу духовното и физичкото подрачје. Преку неговите интуитивни читања, сесии за енергетско исцелување и духовноводени блог постови, тој ги допре животите на безброј поединци, помагајќи им да ги надминат пречките и да најдат внатрешен мир.Длабокото разбирање на духовноста на Џереми Круз се протега надвор од двојниот пламен и ѕвезденото семе, навлегувајќи во различни духовни традиции, метафизички концепти и античка мудрост. Тој црпи инспирација од различни учења, спојувајќи ги заедно во кохезивна таписерија што зборува за универзалните вистини на патувањето на душата.Баран говорник и духовен учител, Џереми има одржано работилници и повлекувања низ целиот свет, споделувајќи ги своите сознанија за врските на душата, духовното будење и личната трансформација. Неговиот приземен пристап, во комбинација со неговото длабоко духовно знаење, воспоставува безбедна и поддржувачка средина за поединци кои бараат водство и исцелување.Кога не пишува или не ги води другите на нивниот духовен пат, Џереми ужива да поминува време во природа и да истражува различни култури. Тој верува дека со потопување во убавината на природниот свет и поврзување со луѓе од сите сфери на животот, може да продолжи да го продлабочува сопствениот духовен раст и емпатичното разбирање за другите.Со својата непоколеблива посветеност да им служи на другите и со својата длабока мудрост, Џереми Круз е водечко светло за близнаци, ѕвездени семиња и сите поединци кои сакаат да го разбудат својот божествен потенцијал и да создадат душевна егзистенција.Преку неговиот блог и духовните понуди, тој продолжува да ги инспирира и подига оние на нивните уникатни духовни патувања.