Вар во вода за негативна енергија - Лесна за правење заштитна аура

John Curry 19-10-2023
John Curry

Постојат многу начини да ја исчистите негативната енергија од вашата аура и вашиот дом. Еден од најпопуларните методи е употребата на вар во вода.

Својствата за чистење на вар се познати со векови, бидејќи најмногу се користи во источните традиции.

Ако сакате да знаете како можете да користите вар во вода за чистење на негативната енергија, тогаш еве некои од најпопуларните начини:

1. Спреј со варна вода

Следниот пат кога ќе завршите со шише со течност за чистење со спреј, не фрлајте го!

Исто така види: Одење бос во сон: Истражување

Наместо тоа, измијте го и повторно наполнете го со варова вода. Сега имате спреј со вода со вар што можете да го користите на сите жаришта со негативна енергија околу вашиот дом.

Ова е особено корисно за случајна негативна енергија, како што се преостанатите енергии по расправија или откако ќе имате некој што донел негативна енергија со нив.

Можете да го користите и за чистење на вратите, бидејќи тие често акумулираат негативна енергија.

2. Освежителен пијалок & засилувач; Средство за чистење

Друг одличен начин да се користи вар во вода за да се исчисти негативната енергија е да се пие. освежителен пијалок за вас или за кој било гости, но исто така обезбедува духовни придобивки.

Својствата за чистење на вар во водата лесно можат да ја исфрлат негативната енергија што го затнува вашиот систем.

Поврзани објави:

  • Соништа за протекување вода: скриени значења иПораки
  • Пливање во валкана вода Значење на сон - духовна симболика
  • Духовно значење на носење вода во сон - 16…
  • Соништа за брза вода: што значат тие?

Кога ја чистите вашата аура за време на медитација, испијте малку варова вода кратко пред и потоа за да ги засилите и зацврстите ефектите на чистењето.

3. Варовата вода & засилувач; Медитација

Варовната вода може да помогне при медитација на многу начини.

Аранжманот на лимети се користел како алатка за медитација со векови во источниот свет, кој се состои од 8 распоредени липи во круг со централна вар исечена на половина.

Изградувањето на овој аранжман во сад со топла вода може да го зголеми потенцијалот за медитација и да помогне во подобрување на вашиот фокус.

Додавањето малку вар или масло од лимон во чинијата може уште повеќе да го засили овој ефект и оди добро со други мириси на цитрус – како и со ментол масла и мириси, кои имаат комплементарен ефект на фокусирање.

4. Заштитете го вашиот дом со дождовница од вар

Еден интересен начин да ја задржите негативната енергија подалеку од вашиот дом е со употреба на канти за дождовница.

Многу луѓе собираат дождовница за различни намени. Некои го собираат за пиење, додека други го користат само за градинарство.

Поврзани написи Чистење на негативна енергија со морска сол - Предците го покажуваат патот

Во секој случај, кантите што ја собираат дождовницата можатда се стави на друга употреба - одбрана од негативна енергија.

Ставете цели лимета во корпите за дождовница за да создадете заштитна аура околу вашиот дом.

Мешавината на вар со дождовница е особено моќна, бидејќи водата е нетретирана и без вештачки загадувачи.

Поврзани написи:

  • Соништа за протекување на вода: скриени значења и пораки
  • Пливање во валкана вода Значење на сон - Духовна симболика
  • Духовно значење на носење вода во сон - 16…
  • Соништа за брза вода: што значат тие?

Лајмата е моќно средство за чистење

Запомнете, лиметата е моќно средство за чистење дури и кога не е во вода!

Иако водата пренесува неговите придобивки во процесот на чистење, посериозните проблеми со негативната енергија може да се решат со додавање вар во вашата исхрана или дури и со ставање преполовени липи околу вашата куќа.

Само бидете внимателни да ги замените лиметите додека се вртат.

Не само што ефектот на чистење исчезнува додека лиметата поцрнува, туку и да ја задржите поцрнетата вар е како да чувате топка со негативна енергија во вашиот дом.

Диховно значење на вар

Познато е дека варот има многу придобивки, духовно. Се вели дека е многу заштитнички и може да помогне да се исчисти вашата аура и да се отстрани негативната енергија.

Верката исто така се вели дека помага при привлекување изобилство и просперитет.

За да користите вар за негативна енергија, додадете неколку парчиња вар до чашавода. Пијте ја оваа вода во текот на денот и треба да забележите разлика во нивото на енергија и расположение.

Ако барате лесен начин да ја подобрите вашата аура и да се заштитите од негативна енергија, обидете се да користите вар во вода . Можеби ќе се изненадите колку ефикасен може да биде овој едноставен духовен лек.

Духовни употреби на вар

Чистење на аурата

Цитрусниот мирис на лимета не само што освежува, туку има и моќ да ја исчисти и прочисти вашата аура.

Се што треба да направите е да додадете неколку капки есенцијално масло од лимета во дифузорот или горилник и оставете свежиот мирис да ја исполни просторијата.

Можете да додадете неколку капки варово масло во водата за капење за освежувачко искуство и искуство за чистење на аурата.

Негативна енергија заштита

Вар може да го ослободи вашиот дом од негативна енергија, што го прави одличен избор за употреба во магии за чистење и заштита.

За да го исчистите вашиот дом од негативна енергија, измешајте еднакви делови од вода и сок од лимета во шише со распрскувач.

Поврзана статија Како духовно да се поврзете со некого - да го споделите нивниот простор

Потоа, замаглете го растворот околу вашиот дом, посветувајќи посебно внимание на влезовите и прозорците.

Магии и ритуали

Липите се користат во многу магии и ритуали за чистење и прочистување на областа или личноста што ја користат.

Тие може да се користат за да се отстранат негативната енергија , исчисти област од зли духови и заштитидомот од негативноста.

Духовните придобивки од лиметата

Варот е цитрусно овошје кое е богато со витамин Ц.

Има многу здравствени придобивки , вклучувајќи чистење и детоксикација на телото, зајакнување на имунолошкиот систем, подобрување на варењето и помагање во губење на тежината. Варот има и духовни придобивки.

Се верува дека варот е моќно средство за заштита од негативна енергија. Кога се додава во вода, вар создава заштитна аура околу личноста или предметот врз кој се истура.

Оваа аура помага да се оттргне негативната енергија и да се заштити лицето или предметот од штета.

Капење со лимета

Еден од најпопуларните начини да се користи варова вода за заштита е духовното капење со неа.

За да го направите ова , додадете неколку парчиња вар во када со топла вода и потопете во неа најмалку 20 минути. Додека киснете, визуелизирајте ја негативната енергија како се измива од вашето тело и се заменува со позитивна енергија.

После капењето, испијте чаша варова вода за дополнително да го исчистите вашиот систем.

Исто така види: Духовно значење на црна и жолта пеперутка

ЧПП

Прашање: Како функционира вар во вода за негативна енергија?

О: Варот во водата е природен филтер за отстранување на негативната енергија од вашиот простор. Исто така, се вели дека помага во промовирање на позитивна енергија и добра среќа.

П: Колку често треба да ја менувам водата?

О: Менување на водата на секои неколку дена или по потреба е најдобро. Ако водата стане матна, тоа евреме е да го смените.

П: Може ли да го користам овој метод во мојот дом?

О: Можете да користите вар во вода за негативна енергија во вашиот дом. Само внимавајте редовно да ја менувате водата и безбедно да го поставите садот каде што нема да се вознемирува.

П: Дали треба да додадам нешто друго во водата за таа да работи?

О: Не, не треба да додавате ништо друго во водата за таа да работи. Варот ќе ја заврши целата работа.

John Curry

Џереми Круз е високо ценет автор, духовен советник и енергетски исцелител, специјализиран за царството на близнаци, ѕвездени семиња и духовност. Со длабока страст за разбирање на сложеноста на духовното патување, Џереми се посвети на давање насоки и поддршка на поединци кои бараат духовно будење и раст.Роден со природна интуитивна способност, Џереми го започна своето лично духовно патување уште на рана возраст. Како пламен близнак, тој од прва рака ги доживеал предизвиците и трансформативната моќ што доаѓа со оваа божествена врска. Инспириран од сопственото патување со близнак пламен, Џереми се чувствувал принуден да ги сподели своите знаења и сознанија за да им помогне на другите да се движат низ често сложената и интензивна динамика со која се соочуваат двојните пламени.Стилот на пишување на Џереми е уникатен, ја доловува суштината на длабоката духовна мудрост додека ја одржува лесно достапна за неговите читатели. Неговиот блог служи како светилиште за близнаци, ѕвездени семиња и оние на духовниот пат, обезбедувајќи практични совети, инспиративни приказни и согледувања кои предизвикуваат размислување.Препознатлив по неговиот сочувствителен и емпатичен пристап, страста на Џереми лежи во зајакнувањето на поединците да го прифатат своето автентично јас, да ја отелотворат нивната божествена цел и да создадат хармоничен баланс помеѓу духовното и физичкото подрачје. Преку неговите интуитивни читања, сесии за енергетско исцелување и духовноводени блог постови, тој ги допре животите на безброј поединци, помагајќи им да ги надминат пречките и да најдат внатрешен мир.Длабокото разбирање на духовноста на Џереми Круз се протега надвор од двојниот пламен и ѕвезденото семе, навлегувајќи во различни духовни традиции, метафизички концепти и античка мудрост. Тој црпи инспирација од различни учења, спојувајќи ги заедно во кохезивна таписерија што зборува за универзалните вистини на патувањето на душата.Баран говорник и духовен учител, Џереми има одржано работилници и повлекувања низ целиот свет, споделувајќи ги своите сознанија за врските на душата, духовното будење и личната трансформација. Неговиот приземен пристап, во комбинација со неговото длабоко духовно знаење, воспоставува безбедна и поддржувачка средина за поединци кои бараат водство и исцелување.Кога не пишува или не ги води другите на нивниот духовен пат, Џереми ужива да поминува време во природа и да истражува различни култури. Тој верува дека со потопување во убавината на природниот свет и поврзување со луѓе од сите сфери на животот, може да продолжи да го продлабочува сопствениот духовен раст и емпатичното разбирање за другите.Со својата непоколеблива посветеност да им служи на другите и со својата длабока мудрост, Џереми Круз е водечко светло за близнаци, ѕвездени семиња и сите поединци кои сакаат да го разбудат својот божествен потенцијал и да создадат душевна егзистенција.Преку неговиот блог и духовните понуди, тој продолжува да ги инспирира и подига оние на нивните уникатни духовни патувања.