Симптоми на отворање на чакрата на грлото

John Curry 19-10-2023
John Curry

Гралната чакра - Вишуда на санскрит - е енергетскиот центар лоциран во вратот, директно зад хранопроводникот.

Нејзината позиција е помеѓу чакрите на главата - третото око и чакрите на круната - и остатокот од телото обезбедува премин на енергија што ги поврзува физичките, емоционалните и духовните центри на телото.

Нејзината аура често се појавува како сина, виолетова или тиркизна боја. „Вишуда“, санскритското име за чакрата на грлото, грубо се преведува како „особено чиста“.

Кога имаме затворена или тесна чакра на грлото, можеме да доживееме потешкотии во ефективно изразување во социјални ситуации.

Можеме да имаме проблеми и со јавно говорење, презентации и други ситуации кога вниманието на другите е на нашиот глас.

Доколку имаме проблеми со затворена или затегната чакра на грлото, треба да користиме техники за исцелување на чакра за отворање на нашата чакра на грлото.

Но, како можеме да кажеме дека нашата чакра на грлото се отвора?

Лесност на комуникација

Кога нашиот чакрата на грлото се отвора, откриваме дека комуникацијата со другите станува многу, многу полесна задача.

За интровертите, ова може да значи дисипација на заморните енергии што се акумулираат дури и во најпријатните социјални интеракции.

За екстровертите, ова може да значи обновено уживање во разговорот со другите.

Поврзани објави:

 • Тиркизна аура Значење: Разбирање на енергијатаи…
 • Духовно значење на болки во грлото: Мистериите зад…
 • Значењето на белата чакра и неговото значење
 • Болка во долниот дел на грбот Духовно будење: Врската помеѓу…
 • <9 11> Поврзани написи Значењето на портокаловата чакра и неговото значење

  Кога комуникацијата доаѓа лесно, нашите животи стануваат поудобни и поисполнети. Гледајќи ја оваа промена може да навести дека вашата чакра во грлото се отвора.

  Обновена самодоверба

  Поврзано со ова, можеме да доживееме зголемување на самодовербата кога ќе го отвориме грлото чакра.

  Контролата над нашиот глас е секогаш првиот чекор за да станеме слободна личност.

  Исто така види: Духовно значење на пирсинг на носот на десната страна

  Дури и најизолираните луѓе во светот го користат својот глас за да преземат контрола над себе - затоа користиме мантри и пеење кога медитираме. Нашиот глас е важен за нас.

  Значи, кога ќе ја вратиме способноста да го контролираме нашиот глас во светот, ја враќаме самодовербата што ни овозможува да продолжиме со нашите животи со самодоверба.

  Физички знаци за отворање на грлото на чакра

  Исто така, постојат голем број на физички знаци на кои можеме да внимаваме дека сигнализираат отворање на чакрата на грлото. Некои се наведени подолу:

  Исто така види: Значењето на два лебеда во патувањето со близнак пламен
  • Олеснување на болки и болки , особено во пределот на вратот и грлото. Вкочанет врат или постојано чувство на грутка во грлото може ненадејно и неочекувано да исчезне.
  • Олеснување на внатрешните проблеми со грлото , како на пр.засипнатост, ларингитис и инфекции на грлото. Отворот на чакрата на грлото може да ја лекува и постојаната кашлица.
  • Олеснување на проблеми со забите , како што се забна болка или чиреви во устата. Отворањето на чакрата на грлото шири позитивна енергија низ устата, како и низ грлото, обезбедувајќи ослободување од забоболка и други проблеми.
  • Ослободување од постојаните главоболки , вклучувајќи мигрена и кластер главоболки. Иако треба да посетиме лекар ако чувствуваме премногу главоболки, повеќето случаи се поврзани со затворена чакра на грлото и може барем делумно да се ослободиме со нејзино отворање.
  Поврзана статија Корената чакра е блокирана: предупредувачки знаци Корената чакра е блокирана

  Секогаш е добро да се внимава на овие симптоми кога работиме на отворање на чакрата на грлото. На крајот на краиштата, како знаеме дека сме постигнале напредок ако не го мериме?

John Curry

Џереми Круз е високо ценет автор, духовен советник и енергетски исцелител, специјализиран за царството на близнаци, ѕвездени семиња и духовност. Со длабока страст за разбирање на сложеноста на духовното патување, Џереми се посвети на давање насоки и поддршка на поединци кои бараат духовно будење и раст.Роден со природна интуитивна способност, Џереми го започна своето лично духовно патување уште на рана возраст. Како пламен близнак, тој од прва рака ги доживеал предизвиците и трансформативната моќ што доаѓа со оваа божествена врска. Инспириран од сопственото патување со близнак пламен, Џереми се чувствувал принуден да ги сподели своите знаења и сознанија за да им помогне на другите да се движат низ често сложената и интензивна динамика со која се соочуваат двојните пламени.Стилот на пишување на Џереми е уникатен, ја доловува суштината на длабоката духовна мудрост додека ја одржува лесно достапна за неговите читатели. Неговиот блог служи како светилиште за близнаци, ѕвездени семиња и оние на духовниот пат, обезбедувајќи практични совети, инспиративни приказни и согледувања кои предизвикуваат размислување.Препознатлив по неговиот сочувствителен и емпатичен пристап, страста на Џереми лежи во зајакнувањето на поединците да го прифатат своето автентично јас, да ја отелотворат нивната божествена цел и да создадат хармоничен баланс помеѓу духовното и физичкото подрачје. Преку неговите интуитивни читања, сесии за енергетско исцелување и духовноводени блог постови, тој ги допре животите на безброј поединци, помагајќи им да ги надминат пречките и да најдат внатрешен мир.Длабокото разбирање на духовноста на Џереми Круз се протега надвор од двојниот пламен и ѕвезденото семе, навлегувајќи во различни духовни традиции, метафизички концепти и античка мудрост. Тој црпи инспирација од различни учења, спојувајќи ги заедно во кохезивна таписерија што зборува за универзалните вистини на патувањето на душата.Баран говорник и духовен учител, Џереми има одржано работилници и повлекувања низ целиот свет, споделувајќи ги своите сознанија за врските на душата, духовното будење и личната трансформација. Неговиот приземен пристап, во комбинација со неговото длабоко духовно знаење, воспоставува безбедна и поддржувачка средина за поединци кои бараат водство и исцелување.Кога не пишува или не ги води другите на нивниот духовен пат, Џереми ужива да поминува време во природа и да истражува различни култури. Тој верува дека со потопување во убавината на природниот свет и поврзување со луѓе од сите сфери на животот, може да продолжи да го продлабочува сопствениот духовен раст и емпатичното разбирање за другите.Со својата непоколеблива посветеност да им служи на другите и со својата длабока мудрост, Џереми Круз е водечко светло за близнаци, ѕвездени семиња и сите поединци кои сакаат да го разбудат својот божествен потенцијал и да создадат душевна егзистенција.Преку неговиот блог и духовните понуди, тој продолжува да ги инспирира и подига оние на нивните уникатни духовни патувања.