Кога болките во грбот и чакрите се поврзани: Научете како да лекувате

John Curry 19-10-2023
John Curry

Лекување на болки во грбот и чакри.

Ако некое лице има хронична болка во грбот, било во долниот или горниот дел од грбот, често има блокирана или нарушена чакра зад неа.

2>Постојат четири чакри кои се присутни под регионот на вратот: срце, соларна, сакрална и корен.

Првите две чакри се поврзани со болки во грбот во средниот регион, додека вторите две се поврзани со болки во долниот дел на грбот.

Исто така види: Значењето на белата чакра и неговото значење

Чакра на коренот:

Корената чакра е присутна во основата на 'рбетот. Тоа е местото каде што е присутна опашката коска.

Кога оваа чакра е прекумерна активна, може да доведе до проблеми со долниот дел на грбот заедно со дигестивни проблеми, болки во колкот, проблеми со јајниците кај жените и проблеми со простатата кај мажите. Кога болката во грбот е присутна со вознемиреност, секогаш има проблем во коренската чакра.

Исцелување: оваа чакра обезбедува енергија и правилното користење на оваа енергија ви помага да ја балансирате оваа чакра за да ја излечите болката во грбот. Можете да ја смирите оваа чакра со секојдневно медитација. Волонтерската работа и покажувањето љубезност кон другите, исто така, може да ја стабилизира оваа чакра.

Исто така види: Змејови во соништата: Откривање на духовното значење

Сакрална чакра:

Веднаш под папокот се наоѓа сакралната чакра. Оваа чакра е домот на вашето внатрешно дете.

Кога оваа чакра е избалансирана, ги чувствувате сите задоволства од вашиот живот; од храна до секс, сè изгледа пријатно.

Поврзана статија Симптоми на нерамнотежа на срцевата чакра за кои треба да знаете

Но, кога овачакрата не е стабилна, не чувствувате задоволство во животот и постојано се чувствувате уморни. Областа на долниот дел на грбот се чувствува како товар, а има хормонска нерамнотежа, немир, па дури и дебелина.

Исцелување: Најдобар начин за балансирање на сакралната чакра е да црпите енергија од оваа чакра од пријатни работи во вашиот живот. 3>

Поврзани објави:

  • Болка во долниот дел на грбот Духовно будење: врската помеѓу…
  • Духовно значење на камења во бубрезите: патување кон…
  • Врат Болка духовно значење - Држете се во минатото
  • Болка во грбот духовно значење

Јадете здрава храна, медитирајте, земајте помош од кристалите, пијте многу вода и пред сè, обидете се да негувајте ситници во животот. Кога оваа чакра е избалансирана, нема да имате болки во грбот.

Чакра со соларна плексус:

Чакра со соларна плексус е присутна помеѓу вашиот папок и градната коска. Тоа е седиште на вашата мудрост и самодоверба.

Кога оваа чакра е избалансирана, личноста чувствува голема моќ, но кога оваа чакра не е избалансирана, тоа води до гнев, недостаток на емпатија и сочувство.

Физички, оваа нерамнотежа на чакра доведува до дигестивни и бубрежни проблеми кои се поврзани со болки во грбот. Тоа влијае и на панкреасот, црниот дроб и слепото црево.

Исцелување: Не е многу тешко да се балансира оваа чакра; сè што треба да направите е да го отворите своето срце за другите.

Сакувајте и покажете сочувство, бидете љубезни со другите иобидете се да се фокусирате на вашите моќи.

Срцева чакра:

Срцевата чакра е четвртата чакра и како што покажува името, таа се наоѓа веднаш до вашето срце.

Поврзани написи Бојата на чакрата на круната и нејзиното значење

Кога оваа чакра не е избалансирана, нема добрина и сочувство кон другите, луѓето стануваат себични и не се грижат за другите. Заедно со горушица и брзиот пулс, нерамнотежата на срцевата чакра, исто така, може да доведе до силна болка во грбот.

Исцелување: Да се ​​сакате себеси како добар човек е првото нешто што треба да го направите. Обидете се да им ја вратите љубовта на другите.

Правете релаксирачки вежби секој ден, правете масажа или прошетајте во природа за да ја балансирате вашата четврта чакра.

Поврзани објави:

  • Болка во долниот дел на грбот Духовно будење: врската помеѓу…
  • Духовното значење на камењата во бубрезите: патување кон…> Болка во грбот Духовно значење

John Curry

Џереми Круз е високо ценет автор, духовен советник и енергетски исцелител, специјализиран за царството на близнаци, ѕвездени семиња и духовност. Со длабока страст за разбирање на сложеноста на духовното патување, Џереми се посвети на давање насоки и поддршка на поединци кои бараат духовно будење и раст.Роден со природна интуитивна способност, Џереми го започна своето лично духовно патување уште на рана возраст. Како пламен близнак, тој од прва рака ги доживеал предизвиците и трансформативната моќ што доаѓа со оваа божествена врска. Инспириран од сопственото патување со близнак пламен, Џереми се чувствувал принуден да ги сподели своите знаења и сознанија за да им помогне на другите да се движат низ често сложената и интензивна динамика со која се соочуваат двојните пламени.Стилот на пишување на Џереми е уникатен, ја доловува суштината на длабоката духовна мудрост додека ја одржува лесно достапна за неговите читатели. Неговиот блог служи како светилиште за близнаци, ѕвездени семиња и оние на духовниот пат, обезбедувајќи практични совети, инспиративни приказни и согледувања кои предизвикуваат размислување.Препознатлив по неговиот сочувствителен и емпатичен пристап, страста на Џереми лежи во зајакнувањето на поединците да го прифатат своето автентично јас, да ја отелотворат нивната божествена цел и да создадат хармоничен баланс помеѓу духовното и физичкото подрачје. Преку неговите интуитивни читања, сесии за енергетско исцелување и духовноводени блог постови, тој ги допре животите на безброј поединци, помагајќи им да ги надминат пречките и да најдат внатрешен мир.Длабокото разбирање на духовноста на Џереми Круз се протега надвор од двојниот пламен и ѕвезденото семе, навлегувајќи во различни духовни традиции, метафизички концепти и античка мудрост. Тој црпи инспирација од различни учења, спојувајќи ги заедно во кохезивна таписерија што зборува за универзалните вистини на патувањето на душата.Баран говорник и духовен учител, Џереми има одржано работилници и повлекувања низ целиот свет, споделувајќи ги своите сознанија за врските на душата, духовното будење и личната трансформација. Неговиот приземен пристап, во комбинација со неговото длабоко духовно знаење, воспоставува безбедна и поддржувачка средина за поединци кои бараат водство и исцелување.Кога не пишува или не ги води другите на нивниот духовен пат, Џереми ужива да поминува време во природа и да истражува различни култури. Тој верува дека со потопување во убавината на природниот свет и поврзување со луѓе од сите сфери на животот, може да продолжи да го продлабочува сопствениот духовен раст и емпатичното разбирање за другите.Со својата непоколеблива посветеност да им служи на другите и со својата длабока мудрост, Џереми Круз е водечко светло за близнаци, ѕвездени семиња и сите поединци кои сакаат да го разбудат својот божествен потенцијал и да создадат душевна егзистенција.Преку неговиот блог и духовните понуди, тој продолжува да ги инспирира и подига оние на нивните уникатни духовни патувања.